piątek, 8 czerwca 2012

Nawyki dobre i złe


Według encyklopedii nawyk oznacza czynność automatyczną nabytą poprzez wyuczenie w pewnym okresie czasu. Z powyższej definicji nie wynika czy nawyki są potrzebne i pomocne w codziennym funkcjonowaniu. Codzienne picie kawy czy palenie papierosów pożera spore ilości czasu, a przy tym zabiera kontrolę nad naszym życiem. To właśnie jest słowo klucz - kontrola.

Podstawowym warunkiem naszego prawidłowego funkcjonowania w otaczających realiach jest kontrola własnych zachowań. Skarbem jest samokontrola i asertywność. Tylko one zapewniają sukces na dłuższą metę. Dzięki nim ludzie potrafią trzeźwo patrzeć na swoje życie osobiste, pracę czy własny biznes.

Nawyki to nie tylko nałogi, ale także nasze przyzwyczajenia. Chodzenie spać o stałej porze, jedzenie śniadania co rano, parkowanie w tym samym miejscu, przesądy. O ile niektóre z nich są przydatne, o tyle nigdy nie można dopuścić, żeby miały kontrolę nad naszym życiem. Pomyśl ile razy ogarnia Cię dreszcz strachu, gdy czarny kot przebiegnie drogę, albo przejdziesz pod latarnią, która skojarzy Ci się z pochyloną drabiną. Takie sprawy należy pomijać. Nie mają one żadnego wpływu na życie a odwracają uwagę od prawdziwych zdarzeń.

Podobnie ma się sprawa z kurczowym trzymaniem się miejsca zamieszkania, samochodu, modelu obuwia itp. Również nawyki w ubiorze utrudniają życie. Trzeba pracować nad sobą w taki sposób, aby być elastycznym. Jeżeli jest ciepło nie wstydź się założyć krótkich spodenek lub koszuli z krótkim rękawem, chyba że w regulaminie pracy jest ujęte inaczej. Ale wtedy przeważnie pracodawca zapewnia klimatyzowane miejsce pracy, ponieważ takie są wymogi.

Czy wyobrażacie sobie biznesmena, który czuje się niepewnie, a nawet boi się opuszczając swoje miasto, wychodząc z domu, albo jadąc na spotkanie innym samochodem niż na co dzień? Chyba nie muszę odpowiadać na to pytanie. Podobnie sprawa wygląda z paleniem papierosów, o regularnym piciu alkoholu nie wspominając. Na początku palisz bo to przyjemne, relaksuje i odpręża. Taka chwila dla Ciebie. Z biegiem czasu jednak palisz bo coś każe Ci to zrobić. Wtedy tracisz kontrolę, chęć wyjścia na papieroska potrafi zabić kreatywność w danej chwili. im szybciej zauważysz jak Cię to osłabia, tym szybciej rzucisz palenie i odzyskasz kontrolę. Z alkoholem sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ w momencie kiedy nie potrafisz się powstrzymać od picia przeważnie ciężko jest już wyjść z nałogu. Do tego dochodzą uszkodzenia mózgu i nerwów. Dlatego trzeba dbać o to, żeby zawsze wiedzieć kiedy powiedzieć dość.

Trzeba umieć dopasować się do sytuacji, reagować spokojnie, ale efektywnie. Jeżeli masz coś zrobić, załatwić, sprzedać lub kupić, po prostu to zrób. Podejmuj decyzje w oparciu o skuteczną analizę, ale nie pozwól swojej psychice, żeby Cię blokowała. Zawsze staraj się patrzeć na zdarzenia bez emocji. Jeżeli przychodzi Ci to z trudem, podpatruj podobne sytuacje u innych osób i oceniaj ich zachowania i metody działania. To bardzo skuteczna metoda na poprawę własnej kreatywności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz